Uyuşturucu kullanımı son 7 yılda yüzde 192 arttı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, sentetik uyuşturucu kullanımındaki artışı ortaya koyan verileri Meclis gündemine taşıdı. Emir, jandarmanın son yayımladığı verilere göre metamfetamin, eroin ve esrar gibi uyuşturucu maddelerin yanı sıra sentetik ecza tableti olarak bilinen sentetik uyuşturucunun kullanımının da katlanarak arttığını dile getirdi.

Evrensel’de yer alan habere göre; Köy ve kırsal mahallelerin yer aldığı jandarma sorumluluk bölgesinde geçtiğimiz yıl yapılan uyuşturucu operasyonlarında milyonlarca sentetik ecza tableti ele geçirildiğine vurgu yapan Emir, şu ifadeleri kullandı:

“Jandarma Genel Komutanlığının son yayımladığı veriler, uyuşturucunun, ülkenin her yerinde ne kadar yaygınlaştığını ortaya koyuyor. Jandarma sorumluluk bölgesinde 2017 yılında yapılan uyuşturucu operasyonlarında sentetik uyuşturucu olarak bilinen sentetik ecza tabletinin ele geçirilme sayısı yalnızca 73 bin civarındaydı. Ancak aradan geçen 7 yılda bu miktarın tam 192 kat artmış olduğunu tespit ettik. Jandarmanın en son geçtiğimiz yıl yaptığı operasyonlarda ele geçirdiği sentetik ecza tablet sayısı 14 milyon 101 bine ulaşmış durumda. Yine jandarma bölgesinde uyuşturucu ile ilgili 2017 yılında 11 bin 305 şüpheli yakalanırken, yakalanan şüpheli sayısı 2023 yılında 38 bini geçmiş durumda. Yakalanan şüpheli sayısındaki artışın da üç kattan fazla olduğunu görüyoruz. Aynı 7 yıllık dönemde yakalanan metamfetamin miktarı da yaklaşık 10 kat artmış durumda. Tüm bu veriler, esrar, eroin gibi uyuşturucu maddelerinin yanı sıra gençlerin çok daha ölümcül uyuşturucu türleri ile karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. İktidar ise verilerin ortaya koymuş olduğu bu korkunç tabloyu izlemekle yetiniyor.”

KAÇ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ?

Emir, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya ise şu soruları yöneltti: “Jandarma sorumluluk bölgesi dışında, Türkiye genelinde 2023 yılında yakalanan sentetik ecza tableti sayısı kaçtır? Sentetik ecza tableti ile ilgili yapılan operasyonlarda 2023 yılı içerisinde kaç şüpheli yakalanmış, kaçı hakkında dava açılmıştır? 2023 yılı içerisinde kaç kişi sentetik ecza tableti kullanımı nedeniyle kaç kişi hastaneye başvurmuş, kaç kişi yaşamını yitirmiştir?”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x