OpenAI CEO’su ve Jony Ive’den ortak proje

Teknoloji dünyasında hiç kuşkusuz ayrı bir iz bırakan OpenAI CEO’su Sam Altman bu defa yeni projesiyle merak uyandırıyor. Altman’ın bu kadar dikkat çekmesinde ise beraber çalıştığı Jony Ive büyük rol oynuyor.

Ive, Apple’da uzun süre baş tasarım sorumlusu olarak çalışmış, Steve Jobs tarafından Apple’ın kalbi olarak tanımlanmıştı. Ancak ünlü tasarımcı, 2019’da kişisel tasarım stüdyosu LoveForm’u kurmak için ayrılmıştı. Geçen yıla kadar yine de Apple’a danışmanlık vermeye devam eden Ive, Temmuz 2022’de Apple ile yollarını tamamen ayırmıştı.

Şimdi de bu iki ismin bir yapay zekâ donanım projesi üzerinde birlikte çalıştıkları konuşuluyor. Ive ve Altman’ın yapay zekâyla desteklenen bir donanım parçasının oluşturulmasını tartıştıkları yönünde bir söylenti vardı. Öncelikle pek çok kişi yeni bir akıllı telefon üzerinde çalıştıklarına dair konuştu.

Jony Ive…

Altman’ın yakın zamanda verdiği bir röportajda ise bu iddialar kısmen çürütülüyor.

Altman Wall Street Journal’a verdiği röportajda, bilgisayarların kendi başlarına düşünebildiği bu yeni yapay zekâ çağında ne tür donanımların mümkün olabileceğinden bahsetti. Ve Ive ile birlikte çalıştığını inkar etmedi. Ancak donanımın bir akıllı telefon olup olamayacağı sorulduğunda Altman bu fikri reddetti: “Yapılacak harika bir şey olduğunu düşünüyorum ama bunun ne olduğunu henüz bilmiyorum ve akıllı telefonla rekabet etmeye çalışmakla ilgisi yok.”

Altman’a OpenAI’nin kendi çiplerini yapıp yapmayacağı da soruldu; CEO bunu da yalanladı. Altman, şirketin NVIDIA gibi mevcut ortaklarının talebi karşılamaya yetecek yetenek ve kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Altman’ın son röportajından sonra ikilinin üzerinde çalıştığı proje daha merak uyandırsa da herhangi bir detay hâlâ paylaşılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x