Meclis’te RTÜK için 3 üye seçilecek: CHP’nin adayı belli oldu

ANKARA – Yeni yasama yılına başlayan Meclis’in önümüzdeki gündem maddelerinden biri de RTÜK’e üye seçimi olacak. AK Parti, CHP ve Yeşil Sol Parti kontenjanından 3 üye seçilecek.

RTÜK üyeleri siyasi partilerce gösterilen adaylar arasından TBMM Genel Kurulu’ndaki oylamayla seçiliyor.

Dokuz üyeden oluşan RTÜK’te ekim ayında AK Parti kontenjanından seçilen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ile üye Mete Hacıarifoğlu’nun görev süresi doluyor. CHP kontenjanından seçilmiş İlhan Taşcı’nın görev süresi de kasım ayında bitiyor.

14 Mayıs seçimlerinde oluşan yeni Meclis aritmetiğine göre boşalacak 3 üyelik için AK Parti, CHP ve Yeşil Sol Parti birer aday gösterecek. Edinilen bilgiye göre CHP kontenjanından RTÜK üyesi olan İlhan Taşçı yeniden aday gösterilecek. Taşçı’nın isminin Meclis Başkanlığı’na bildirildiği öğrenildi.

AK Parti’nin de RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in ismini yeniden bildirmesi bekleniyor. Yeşil Sol Parti ise adayını pazartesi günü bildirecek.

RTÜK’te HDP’li üye Ali Ürküt’ün görev süresi de 2024 yılının ilk ayında bitecek. Ürküt’ün yerine de yeni oluşan Meclis aritmetiği doğrultusunda İYİ Parti kontenjanından aday gösterilmesi bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x