İtalyan opera şarkıcılığı, UNESCO kültürel miras statüsünü aldı

İtalyan operası 1500’lerin sonu ve 1600’lerin başında Floransa’da Medici ailesinin sarayında gelişti. Genellikle bunlar karmaşık olay örgüleri, dikkatlice düşünülmüş sahneleme ve virtüöz şarkılardır. Opera şarkıları, pizza yapımı ve dağ tırmanışı sanatı gibi diğer ünlü İtalyan uygulamalarıyla birleştirilir.
Bugün İtalya’da yaklaşık 60 opera binası var.
İtalyan opera şarkıcılığı BM kültürel miras listesine dahil edildi.

İtalya Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano, UNESCO kararının ardından yaptığı açıklamada, “Bu, zaten bildiğimiz bir şeyin resmi teyididir: opera şarkıcılığı dünya çapında mükemmelliktir” dedi.

UNESCO, İtalyan operasını “amfitiyatro ve kilise gibi akustik mekanlarda sesin gücünü artıran, fizyolojik olarak kontrollü bir şarkı söyleme yöntemi” olarak tanımladı.
İlk büyük opera bestecisinin 1567-1643 yılları arasında yaşayan İtalyan Claudio Monteverdi olduğu kabul edilir.
Bugün İtalya’da yaklaşık 60 opera binası var, bir dünya rekoru var ve 20. yüzyıl tenoru Luciano Pavarotti gibi opera sanatçıları büyük yıldızlar olarak saygı görüyor.

Luciano Pavarotti, 2000 yılında New York’ta oyuncularla birlikte bir performans sırasında
Botswana’daki kültürel mirasın korunmasına ilişkin bir toplantıda duyuru yapan UNESCO, Peru ceviche’si, Bangladeş çekçek resmi, Özbek çömleği, Fildişi Sahili’ndeki peştamal dokumacılığı ve diğer birçok gelenek ve görenekleri de somut olmayan kültürler arasında yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x