İktidara yakın gazeteci aldığı bilgiyi canlı yayında ağzından kaçırdı! Emeklilerin seyyanen zammında net rakam belli oldu

Seyyanen zam, emeklilere maaşlarına sabit bir miktar eklenmesi anlamına gelir ve bu sayede emekliler arasında eşit bir artış sağlanmış olacak.

Emekliler, seyyanen zam konusunda farklı beklentilere sahip hatta bazı emekliler 4 bin TL’nin yeterli olduğunu düşünürken, diğerleri asgari ücret seviyesine (yaklaşık 8 bin TL) kadar zam talep ediyor.

Şu ana kadar seyyanen zam konusunda resmi bir açıklama yapılmadı fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 Mart’tan sonra bir açıklama yapması bekleniyor.

Seyyanen zammın enflasyonu telafi etmeye yetip yetmeyeceği konusunda farklı görüşler bulunurken, bazı kişilere göre enflasyon oranında zam yapılması daha uygun olacak.

EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRETLE YAKINLAŞTIRILACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında yaptığı açıklamada emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine yakınlaştırılacağı sözünü vermişti. Bu hedefe ulaşmak adına gündeme gelen seyyanen zam, bir adım olarak değerlendirilebilir.

SEYYANEN ZAM NEDEN GÜNDEMDE?

Milyonlarca emeklinin maaşlarına yapılan yüzde 49,25 oranındaki güncelleme ile en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye çıkarıldı.

Ancak, 6 bin 700 TL ve altında kök maaş alan emekliler bu zamdan tam anlamıyla faydalanamadı. Bu durum, emeklilerin maaşlarının hala açlık sınırının altında kaldığı anlamına geliyor. Emekliler, maaşlarındaki düzenleme ile seyyanen zam yapılmasını talep ediyor.

SEYYANEN ZAM KONUSUNDA FARKLI GÖRÜŞLER:

Bazı uzmanlar, seyyanen zammın tüm emekliler arasında eşitlik sağlamayacağını ve aynı zamanda enflasyonu tetikleyebileceğini savunuyor. Diğer uzmanlar ise seyyanen zammın emeklilerin alım gücünü artıracağını ve ekonomiye canlılık katacağını öne sürüyorlar. Bu iki görüş arasında denge kurulması ve emeklilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi için yapılacak düzenlemelerin dikkatlice planlanması gerekiyor.

EMEKLİLERE 4 BİN SEYYANEN ZAM

TGRT Haber Ankara temsilcisi Zeliha Bedir, canlı yayında seyyanen zam konusundaki Ankara kulisindeki bilgileri paylaştı. Bedir, yerel seçimlerde emeklilerin en kritik grup olacağını vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekliler yılı ifadesinin, sürprizlere gebe olduğunu belirtti.

Bedir, “10 Mart’tan sonra emeklilere 4 bin TL seyyanen zam yapılacağı konuşuluyor. Bu, emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine çekilmesi ve ev kadınlarına yönelik düzenlemelerin de torba yasada konuşulan diğer başlıklar arasında yer aldığı bir paketin parçası.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x